CDQ2D80-75DMZ-W-M9PMDPC
Product ID:393149
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D80-75DMZ-W-M9PMDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 380mm bore size and 75mm stroke provide optimal force and movement for industrial applications.
  • 4Solid-state auto switch with pre-wired connector (M12-4 pin) for easy integration and control.
  • 5Double knuckle joint rod end bracket offers enhanced flexibility and durability in operation.
Product Details
CDQ2D80-75DMZ-W-M9PMDPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
Double Knuckle Joint
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 80 mm