CDQ2D80TF-15DMZ-M9PMAPC
Product ID:392811
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D80TF-15DMZ-M9PMAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet (D) for reliable position sensing in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style (D) ensures secure and flexible installation.
  • 3Pre-wired solid-state auto switch (M9PMAPC) with indicator light for easy monitoring.
  • 480mm bore size and 15mm standard stroke for high-force linear motion.
  • 5Compatible with DC 5V, 12V, and 24V power supplies for versatile integration.
Product Details
CDQ2D80TF-15DMZ-M9PMAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Port Thread Type
G
Bore Size
Bore Size 80 mm