CDQ2D80TN-50DCMZ-W-M9PWVL
Product ID:384436
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D80TN-50DCMZ-W-M9PWVL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise positioning and sensing applications.
  • 2Double clevis mounting style for flexible installation options.
  • 380mm bore size and 50mm standard stroke for robust performance.
  • 4Includes a solid-state auto switch with a 2-color indicator for easy monitoring.
  • 5Double knuckle joint rod end bracket for enhanced durability and flexibility.
Product Details
CDQ2D80TN-50DCMZ-W-M9PWVL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
Double Knuckle Joint
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 80 mm