CDQ2DH50-20DMZ
Product ID:392426
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2DH50-20DMZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 2Double clevis mounting style for flexible installation options.
  • 350mm bore size provides strong and precise linear motion.
  • 4Rod end male thread (M) for secure and adaptable connections.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for convenient sensor placement.
Product Details
CDQ2DH50-20DMZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm