CDQ2DS63-45DCMZ
Product ID:392853
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2DS63-45DCMZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 2Double clevis mounting style for versatile installation options.
  • 363mm bore size delivers high force output for demanding applications.
  • 4Rod end male thread (M) ensures secure and adjustable connections.
  • 54-sided auto switch mounting groove (Z) for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2DS63-45DCMZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option 2
Rod End Male Thread
Body Option
Standard
Cylinder Stroke
Standard Stroke 45 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 63 mm