CDQ2DS80-50DCMZ
Product ID:384266
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2DS80-50DCMZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style for versatile and secure installation.
  • 380mm bore size delivers robust force for heavy-duty applications.
  • 450mm standard stroke ensures reliable and consistent performance.
  • 5Rod end male thread (M) for easy and flexible connection options.
Product Details
CDQ2DS80-50DCMZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option 2
Rod End Male Thread
Body Option
Standard
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 80 mm