CDQ2F100TN-75DZ-XC89
Product ID:384536
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F100TN-75DZ-XC89
Key Features
  • 1100mm bore size for powerful and efficient pneumatic operation.
  • 2Double-acting design ensures smooth and reliable bidirectional movement.
  • 3NPT port thread type for secure and leak-free connections.
  • 4Rod flange mounting style provides stable and easy installation.
  • 5S45C rod material offers durability and resistance to wear.
Product Details
CDQ2F100TN-75DZ-XC89
ParameterValueParameterValue
Rod Material
S45C
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 100 mm