CDQ2F12-10DMZ-M9BVM
Product ID:384149
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2F12-10DMZ-M9BVM
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Rod side flange style for secure and easy mounting.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for reliable operation (DC10~28V).
  • 412mm bore size and 10mm standard stroke for compact and efficient performance.
  • 5Durable design with rod end male thread and grommet-protected wiring.
Product Details
CDQ2F12-10DMZ-M9BVM
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 12 mm