CDQ2F20-10SMZ
Product ID:392881
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F20-10SMZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and precise positioning.
  • 2Rod side flange style mounting ensures secure and stable installation.
  • 320mm bore size provides optimal force for compact applications.
  • 4Single acting, spring return design for reliable and quick operation.
  • 5Standard stroke of 10mm suitable for precise and short-stroke tasks.
Product Details
CDQ2F20-10SMZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ50 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Action
Single Acting, Spring Return
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm