CDQ2F20-35DZ-M9NZ
Product ID:393011
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F20-35DZ-M9NZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2Rod side flange style (F) for secure and easy mounting.
  • 3Solid-state auto switch (M9NZ) with indicator light for precise control.
  • 4Standard 35mm stroke for versatile industrial applications.
  • 55m lead wire and multi-voltage support (DC5V-28V) for flexible integration.
Product Details
CDQ2F20-35DZ-M9NZ
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 35 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm