CDQ2F20-35DZ-M9PWV
Product ID:384447
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F20-35DZ-M9PWV
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable sensor detection in automation systems.
  • 220mm bore size and 35mm stroke for efficient linear motion control.
  • 32-color solid-state auto switch (PNP) with 0.5m lead wire for easy installation.
  • 4Rod side flange mounting style ensures secure and stable positioning.
  • 5DC5V-24V compatible auto switch with indicator light for versatile applications.
Product Details
CDQ2F20-35DZ-M9PWV
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 35 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm