CDQ2F20-40DCMZ
Product ID:300983
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F20-40DCMZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 2Rod side flange style (F) for secure and flexible installation.
  • 320mm bore size and 40mm standard stroke for precise linear motion.
  • 4Rubber bumper (CM) for shock absorption and smooth operation.
  • 5Auto switch mounting groove (Z) for compatibility with various switch types.
Product Details
CDQ2F20-40DCMZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm