CDQ2F20-45DMZ-J79CZ
Product ID:384227
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2F20-45DMZ-J79CZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and control.
  • 2Rod side flange style mounting for secure and easy installation.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light and 5m lead wire for reliable operation.
  • 4Compatible with DC10~28V, offering flexible voltage options.
  • 5Standard 45mm stroke with male rod end thread for versatile applications.
Product Details
CDQ2F20-45DMZ-J79CZ
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Connector, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 45 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm