CDQ2F32-175DCZ-M9PSAPCS
Product ID:392772
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F32-175DCZ-M9PSAPCS
Key Features
  • 1Built-in magnet enables easy integration with position sensors for precise control.
  • 2Double-acting design ensures efficient operation in both extending and retracting strokes.
  • 34-sided auto switch mounting groove offers flexible sensor placement options.
  • 4Solid-state auto switch with pre-wired connector (M8-3 pin) simplifies installation and setup.
  • 5Rubber bumper cushioning provides smooth and quiet operation, reducing impact at stroke ends.
Product Details
CDQ2F32-175DCZ-M9PSAPCS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 175 mm
Bore Size
Bore Size 32 mm