CDQ2F32-30DMZ-F7PLS
Product ID:301001
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F32-30DMZ-F7PLS
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Rod end male thread (M) for easy and secure mounting.
  • 3Solid-state auto switch (F7PL) with indicator light for reliable feedback.
  • 44-sided auto switch mounting groove for flexible sensor placement.
  • 5Standard 30mm stroke suitable for a wide range of industrial applications.
Product Details
CDQ2F32-30DMZ-F7PLS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 32 mm