CDQ2F40-150DCMZ-M9BL
Product ID:392651
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F40-150DCMZ-M9BL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection, enhancing automation efficiency.
  • 2Double-acting design ensures reliable and consistent performance in both directions.
  • 3Rubber bumper cushioning reduces impact noise and extends cylinder lifespan.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 5Rod end male thread and 4-side mounting groove for versatile installation options.
Product Details
CDQ2F40-150DCMZ-M9BL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 150 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm