CDQ2F40-15DZ-M9BWVSDPC
Product ID:384439
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F40-15DZ-M9BWVSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 2Rod side flange mounting style ensures easy installation and stability.
  • 340mm bore size and 15mm standard stroke for versatile automation applications.
  • 4Pre-wired solid-state auto switch with M12-4 pin connector for quick setup.
  • 52-color indicator and DC24V compatibility for enhanced visibility and flexibility.
Product Details
CDQ2F40-15DZ-M9BWVSDPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm