CDQ2F40-25DMZ-M9BWL
Product ID:393130
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F40-25DMZ-M9BWL
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 25mm standard stroke for versatile industrial applications.
  • 3Rod-end male thread (M) for easy integration with machinery and equipment.
  • 5Durable rod-side flange style (F) mounting for secure installation in demanding environments.
Product Details
CDQ2F40-25DMZ-M9BWL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 25 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm