CDQ2F40-25DZ-M9BWSAPC
Product ID:392504
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F40-25DZ-M9BWSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Rod side flange mounting style ensures secure and stable installation.
  • 3Pre-wired auto switch with M8-3 pin connector for easy setup and integration.
  • 42-color indicator light for clear visual feedback on cylinder operation.
  • 5Compact design with 40mm bore size and 25mm stroke for space-efficient applications.
Product Details
CDQ2F40-25DZ-M9BWSAPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 25 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm