CDQ2F40TN-150DCZ-M9PSAPC
Product ID:384046
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2F40TN-150DCZ-M9PSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Double-acting design ensures efficient operation in both directions.
  • 3NPT port threads provide secure and leak-resistant connections.
  • 4Includes solid-state auto switch with pre-wired connector for easy installation.
  • 5Rubber bumper cushioning for smooth and quiet cylinder operation.
Product Details
CDQ2F40TN-150DCZ-M9PSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 150 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm