CDQ2F40TN-250DCZ-M9PSDPC
Product ID:384326
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F40TN-250DCZ-M9PSDPC
Key Features
  • 1Double-acting design for efficient bidirectional operation.
  • 2Built-in magnet for easy integration with auto switches.
  • 3NPT port threads ensure secure and leak-free connections.
  • 4Solid-state auto switch with pre-wired connector for quick installation.
  • 5Rubber bumper cushioning for smooth and quiet operation.
Product Details
CDQ2F40TN-250DCZ-M9PSDPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 250 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm