CDQ2F40TN-25DZ-M9BWSAPC
Product ID:392538
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F40TN-25DZ-M9BWSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Rod side flange style mounting for easy and secure installation.
  • 3NPT port thread type ensures reliable and leak-free connections.
  • 4Includes a solid-state auto switch with pre-wired connector for quick setup.
  • 52-color indicator light for easy monitoring of cylinder status.
Product Details
CDQ2F40TN-25DZ-M9BWSAPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 25 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm