CDQ2F50-100DCMZ-F7BASBPC
Product ID:393085
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F50-100DCMZ-F7BASBPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Rod-side flange mounting style for easy and secure installation.
  • 4Rubber bumper and male thread rod end for enhanced durability and performance.
  • 5Pre-wired connector (M8-4 pin) and 0.5m lead wire for quick and hassle-free setup.
Product Details
CDQ2F50-100DCMZ-F7BASBPC
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm