CDQ2F50-100DMZ-M9NSAPC
Product ID:392395
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F50-100DMZ-M9NSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Rod-end male thread (M) for easy mounting and integration.
  • 3Solid-state auto switch (M9NSAPC) with pre-wired M8-3 pin connector and indicator light.
  • 4Standard 100mm stroke for reliable linear motion in industrial applications.
  • 5Durable pneumatic design with Rc/M thread ports for secure connections.
Product Details
CDQ2F50-100DMZ-M9NSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm