CDQ2F50-200DCMZ-M9PWSDPC
Product ID:384626
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F50-200DCMZ-M9PWSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 2Double-acting design ensures efficient operation in both directions.
  • 3Pre-wired auto switch with 2-color indicator for easy installation and monitoring.
  • 4Rubber bumper cushioning for smooth and quiet operation.
  • 5Rod end male thread and 4-sided auto switch mounting groove for versatile installation.
Product Details
CDQ2F50-200DCMZ-M9PWSDPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 200 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm