CDQ2F50-30DMZ-M9PSAPC
Product ID:384005
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2F50-30DMZ-M9PSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Rod-side flange style mounting ensures easy and secure installation.
  • 3Solid-state auto switch with M8-3 pin connector for reliable signal output.
  • 450mm bore size and 30mm standard stroke for robust performance.
  • 5Pre-wired with a 0.5m lead wire and supports DC5V,12V,24V for versatile use.
Product Details
CDQ2F50-30DMZ-M9PSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm