CDQ2F50TN-175DCZ-M9PSAPC
Product ID:384575
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F50TN-175DCZ-M9PSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and precise positioning.
  • 2Double-acting design ensures efficient operation in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with pre-wired connector (M8-3 pin) for quick installation.
  • 4Rubber bumper cushioning for smooth and quiet operation.
  • 54-sided auto switch mounting groove for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2F50TN-175DCZ-M9PSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 175 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 50 mm