CDQ2F63-100DMZ-M9NWSAPC
Product ID:383986
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2F63-100DMZ-M9NWSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 2Rod-side flange mounting style ensures secure and stable installation.
  • 3Pre-wired auto switch with 2-color indicator for easy monitoring and control.
  • 463mm bore size and 100mm standard stroke for robust performance in industrial use.
  • 5Compatible with DC 5V, 12V, and 24V power supplies for versatile integration.
Product Details
CDQ2F63-100DMZ-M9NWSAPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm