CDQ2F63-40DCMZ-M9BSDPC
Product ID:392994
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F63-40DCMZ-M9BSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and control in automation systems.
  • 2Rod side flange style mounting ensures easy and secure installation.
  • 4Rubber bumper and rod end male thread (CM option) enhance durability and performance.
  • 5Standard 40mm stroke with 63mm bore size provides optimal force and speed for industrial applications.
Product Details
CDQ2F63-40DCMZ-M9BSDPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm