CDQ2F63TN-150DCZ-XC89
Product ID:384540
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F63TN-150DCZ-XC89
Key Features
  • 1Double-acting design for reliable bidirectional operation.
  • 263mm bore size and 150mm stroke for powerful and precise motion control.
  • 3NPT port threads ensure secure and leak-free connections.
  • 4Rubber bumper cushion for smooth and quiet end-of-stroke damping.
  • 5Rod flange mounting style for easy and stable installation.
Product Details
CDQ2F63TN-150DCZ-XC89
ParameterValueParameterValue
Rod Material
S45C
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 150 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 63 mm