CDQ2F80-10DMZ-A73S
Product ID:384463
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F80-10DMZ-A73S
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and reliable position detection.
  • 2Rod side flange style (F) ensures secure and stable installation.
  • 380mm bore size delivers high force output for demanding applications.
  • 4Reed auto switch (A73) with indicator light for easy monitoring and control.
  • 5Standard 10mm stroke for precise linear motion in compact spaces.
Product Details
CDQ2F80-10DMZ-A73S
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 80 mm