CDQ2F80-40DZ-M9NWV
Product ID:301000
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F80-40DZ-M9NWV
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2Rod side flange style (F) ensures easy and secure mounting.
  • 380mm bore size and 40mm standard stroke for powerful and precise motion control.
  • 42-color indicator solid-state auto switch (M9NWV) with 3-wire NPN output for easy integration.
  • 5Durable design with Rc/M thread ports and standard rod end female thread.
Product Details
CDQ2F80-40DZ-M9NWV
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 80 mm