CDQ2F80TN-75DMZ-M9PWL
Product ID:392652
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F80TN-75DMZ-M9PWL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 2Rod side flange style mounting ensures easy and secure installation.
  • 3NPT port threads provide reliable and leak-free air connections.
  • 4Includes a solid-state auto switch with a 2-color indicator for real-time feedback.
  • 5Standard 75mm stroke with rod end male thread for versatile mounting options.
Product Details
CDQ2F80TN-75DMZ-M9PWL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 80 mm