CDQ2G100-40DZ-M9BWL
Product ID:393165
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2G100-40DZ-M9BWL
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2100mm bore size provides high force output for heavy-duty applications.
  • 3Standard 40mm stroke ensures precise and consistent linear motion.
  • 42-color solid-state auto switch with 3m lead wire for easy installation and monitoring.
  • 5Head flange mounting style for secure and stable installation in various setups.
Product Details
CDQ2G100-40DZ-M9BWL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 100 mm