CDQ2G16-15DCMZ-M9PSAPC
Product ID:392961
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2G16-15DCMZ-M9PSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 216mm bore size and 15mm standard stroke for compact and efficient operation.
  • 3Rubber bumper and rod end male thread (CM) for enhanced durability and mounting flexibility.
  • 5Compatible with DC 5V, 12V, and 24V power supplies, offering versatile voltage options.
Product Details
CDQ2G16-15DCMZ-M9PSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 16 mm