CDQ2G20-50DZ-M9BWMDPC
Product ID:383994
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2G20-50DZ-M9BWMDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 2Head flange mounting style ensures secure and stable installation.
  • 3Pre-wired M9BWMDPC auto switch with 2-color indicator for easy monitoring.
  • 4Standard 50 mm stroke with 20 mm bore size for reliable performance.
  • 5DC24V compatible (10~28V range) with 1m lead wire for flexible connectivity.
Product Details
CDQ2G20-50DZ-M9BWMDPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 20 mm