CDQ2G40-150DCMZ-M9BAS
Product ID:384229
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2G40-150DCMZ-M9BAS
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Double-acting design ensures efficient operation in both directions.
  • 44-sided auto switch mounting groove for flexible installation options.
  • 5Standard 150mm stroke and 40mm bore size for versatile industrial applications.
Product Details
CDQ2G40-150DCMZ-M9BAS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 150 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm