CDQ2G40-25DZ-J79WL
Product ID:392727
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2G40-25DZ-J79WL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 25mm standard stroke for versatile industrial applications.
  • 32-color solid-state auto switch with DC24V compatibility for easy integration.
  • 4Head flange mounting style ensures secure and stable installation.
  • 5Includes 3m lead wire and indicator light for convenient operation and monitoring.
Product Details
CDQ2G40-25DZ-J79WL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 25 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm