CDQ2G40TN-35DZ
Product ID:301077
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2G40TN-35DZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 240mm bore size ensures strong and reliable linear motion.
  • 3NPT port thread type for secure and leak-resistant connections.
  • 4Standard 35mm stroke suitable for a variety of industrial applications.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for flexible sensor installation.
Product Details
CDQ2G40TN-35DZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 35 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm