CDQ2G50TN-150DCZ-M9PSAPCS
Product ID:393118
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2G50TN-150DCZ-M9PSAPCS
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and automation compatibility.
  • 2Double-acting design ensures efficient operation in both extending and retracting strokes.
  • 3NPT port thread type provides a secure and leak-resistant connection for pneumatic systems.
Product Details
CDQ2G50TN-150DCZ-M9PSAPCS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 150 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 50 mm