CDQ2G50TN-75DCMZ
Product ID:301051
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2G50TN-75DCMZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 2NPT port thread type ensures secure and leak-free connections.
  • 350mm bore size delivers strong and consistent pneumatic force.
  • 4Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and mounting flexibility.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for versatile sensor installation.
Product Details
CDQ2G50TN-75DCMZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 50 mm