CDQ2G63-50DZ-M9NL
Product ID:393127
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2G63-50DZ-M9NL
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2Head flange mounting style ensures easy and secure installation.
  • 363mm bore size delivers high force output for demanding applications.
  • 4Solid-state auto switch with NPN output for precise and durable sensing.
  • 5Standard 50mm stroke with 4-sided switch mounting groove for flexible setup.
Product Details
CDQ2G63-50DZ-M9NL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm