CDQ2G63TN-100DCZ-M9PVSDPC
Product ID:392660
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2G63TN-100DCZ-M9PVSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 2NPT port thread type ensures secure and leak-free pneumatic connections.
  • 3Solid-state auto switch with M12-4 pin connector for easy integration and reliable feedback.
  • 4Rubber bumper option reduces impact noise and extends cylinder lifespan.
  • 5Standard 100mm stroke with head flange mounting for versatile installation.
Product Details
CDQ2G63TN-100DCZ-M9PVSDPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 63 mm