CDQ2G63TN-50DMZ-M9NMAPC
Product ID:384413
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2G63TN-50DMZ-M9NMAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2NPT port thread type ensures secure and leak-free air connections.
  • 3Solid-state auto switch with M8-3 pin connector for easy integration and reliable operation.
  • 4Head flange mounting style provides sturdy and stable installation.
  • 5Pre-wired with a 1m lead wire and supports DC 5V, 12V, and 24V for versatile power options.
Product Details
CDQ2G63TN-50DMZ-M9NMAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 63 mm