CDQ2G80-200DCMZ-M9NVSDPC
Product ID:301046
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2G80-200DCMZ-M9NVSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Double-acting design ensures efficient operation in both directions.
  • 3Solid-state auto switch with M12-4 pin connector for easy integration.
  • 4Rubber bumper cushioning for smooth and quiet cylinder operation.
  • 54-sided auto switch mounting groove for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2G80-200DCMZ-M9NVSDPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 200 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 80 mm