CDQ2G80-300DCMZ-F7BAL
Product ID:393098
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2G80-300DCMZ-F7BAL
Key Features
  • 1Double-acting design for efficient bidirectional operation.
  • 2Built-in magnet for easy integration with auto switches.
  • 480mm bore size and 300mm stroke for robust and precise motion control.
  • 54-sided auto switch mounting groove for flexible installation options.
Product Details
CDQ2G80-300DCMZ-F7BAL
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 300 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 80 mm