CDQ2G80-75DZ-F7PV
Product ID:300987
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2G80-75DZ-F7PV
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and reliable position detection.
  • 280mm bore size and 75mm stroke for powerful and precise linear motion.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for accurate position feedback.
  • 4Head flange mounting style ensures secure and stable installation.
  • 5Versatile auto switch compatibility with DC 5V, 12V, and 24V power supply.
Product Details
CDQ2G80-75DZ-F7PV
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 80 mm