CDQ2G80TN-175DCZ-M9PWZ
Product ID:392953
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2G80TN-175DCZ-M9PWZ
Key Features
  • 1Double-acting design ensures efficient forward and return strokes for versatile applications.
  • 2Built-in auto switches with a 2-color indicator for easy monitoring and control.
  • 380mm bore size and 175mm standard stroke provide robust performance for heavy-duty tasks.
  • 4NPT port threads ensure secure and leak-free connections in pneumatic systems.
  • 5Rubber bumper cushioning reduces impact noise and extends cylinder lifespan.
Product Details
CDQ2G80TN-175DCZ-M9PWZ
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 175 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 80 mm