CDQ2GH63-45DMZ-V-M9B
Product ID:393053
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2GH63-45DMZ-V-M9B
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise positioning and sensing applications.
  • 2Air-hydro type ensures smooth and efficient operation in various conditions.
  • 363mm bore size and 45mm standard stroke for robust performance.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring (DC24V compatible).
  • 5Single knuckle joint (rod end bracket) for flexible mounting options.
Product Details
CDQ2GH63-45DMZ-V-M9B
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
Single Knuckle Joint
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 45 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm