CDQ2GS80TN-30DCMZ
Product ID:384539
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2GS80TN-30DCMZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and precise positioning.
  • 280mm bore size delivers high force output for demanding applications.
  • 3NPT port thread ensures secure and leak-free air connections.
  • 4Rod end male thread (M) allows for versatile mounting and linkage options.
  • 54-sided auto switch mounting groove (Z) provides flexibility for sensor installation.
Product Details
CDQ2GS80TN-30DCMZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option 2
Rod End Male Thread
Body Option
Standard
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 80 mm